Cukrzyca typu 2 – owoce jakie można jeść
Cukrzyca zaliczana jest do współczesnych chorób cywilizacyjnych. Z roku na rok lekarze obserwują niepokojący wzrost liczby zachorowań na cukrzycę typu 1 i 2. Według różnych źródeł, choroba ta dotyczy już 2-3 milionów Polaków. Najczęściej występującą odmianą jest cukrzyca typu 2 (inaczej cukrzyca insulinoniezależna), która rozwija się latami i, mimo iż cechuje się łagodniejszym przebiegiem, niż cukrzyca typu 1, nie powinna być bagatelizowana. Aby zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia i ryzyku wystąpienia groźnych powikłań, należy stosować się do zaleceń diabetologa i przestrzegać odpowiedniej diety, która stanowi fundament leczenia tej przypadłości. Wiele osób zastanawia się, jakie objawy daje cukrzyca typu 2? Jakie owoce można jeść chorując na to schorzenie, a jakich unikać? Jak powinna wyglądać dieta u dorosłych z cukrzycą typu 2?
Owoce a objawy cukrzycy typu 2
Jednym z podstawowych czynników sprawczych tej odmiany cukrzycy, jest nadwaga i otyłość. Przed omówieniem wskazań dietetycznych (nakazów i zakazów), warto wspomnieć, jakie są charakterystyczne objawy cukrzycy typu 2? (jakie owoce można jeść, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). Jednym z pierwszych symptomów cukrzycy insulinoniezależnej, nazywaną także cukrzycą dorosłych, jest suchość w ustach i nadmierne pragnienie, spowodowane wysokim stężeniem glukozy we krwi. Pacjenci mogą też zaobserwować u siebie:
- częste oddawanie moczu,
- świąd skóry i wypryski,
- senność po posiłku,
- napady głodu,
- zmęczenie, osłabienie,
- nieprzyjemny zapach z ust (oddech o zapachu acetonu),
- infekcje intymne,
- spadek masy ciała przy zachowaniu normalnej diety.
Do późnych objawów cukrzycy należy bardzo wolne gojenie się ran, pogorszenie wzroku, mrowienie kończyn.
Są to najpopularniejsze symptomy, jakie daje omawiana cukrzyca typu 2. Jakie owoce można jeść bez obaw o swoje zdrowie, przy tej powszechnie występującej chorobie?
Jakie owoce można jeść przy cukrzycy typu 2?
Wiele osób, które usłyszały diagnozę „cukrzyca insulinoniezależna” musi diametralnie zmienić swój sposób odżywiania i często zadaje sobie pytanie: jakie owoce może jeść cukrzyk? Do owoców dozwolonych zalicza się te, które nie zawierają zbyt dużo cukrów prostych (to właśnie węglowodany podwyższają stężenie glukozy we krwi). Do owoców o „bezpiecznej” zawartości węglowodanów należą m.in.:
- arbuz,
- maliny,
- jeżyny,
- melon,
- cytryna,
- truskawki,
- poziomki,
- grejpfrut,
- rabarbar.
Co jeszcze jest dozwolone przy cukrzycy typu 2? Jakie owoce można jeść poza już wymienionymi? Dla cukrzyków polecane są też pomarańcze, pomelo, jabłka, agrest, gruszki, granat. Warto wybierać świeże, sezonowe produkty, a zimą korzystać z mrożonek, które mogą stanowić urozmaicenie śniadania lub być samodzielną przekąską.
Istotne jest, aby nie przesadzać z ilością przyjmowanych owoców – rozsądna, dzienna porcja to 200-250 g (by, nie przekraczać tego limitu, warto zaopatrzyć się w elektroniczną wagę). Najlepiej, gdy produkty te będą spożywane w pierwszej części dnia (do południa).
Cukrzyca typu 2 – jakie owoce można jeść, a jakie są niedozwolone?
Znając już dozwolone owoce dla cukrzyka typu 2, warto wiedzieć, jakie owoce przy cukrzycy insulinoniezależnej są zakazane? Chorzy muszą unikać lub znacznie ograniczyć owoce, które są szczególnie bogate w cukier, czyli: banany, winogrona, śliwki, czereśnie, mandarynki, czarną porzeczkę. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 powinny całkowicie wyeliminować z jadłospisu suszone i kandyzowane owoce, które zawierają bardzo dużo cukru i są wysokokaloryczne, co jest szczególnie istotne dla cukrzyków zmagających się z nadwagą lub otyłością. Zwiększoną ilość węglowodanów, niepożądaną przy cukrzycy, mają też wszelkiego rodzaju dżemy, konfitury, słodzone syropy i soki owocowe, których powinno się unikać przy tej chorobie metabolicznej.
Zasady diety przy cukrzycy typu 2, o których warto pamiętać
Wbrew powszechnemu mniemaniu, tzw. dieta cukrzycowa wcale nie musi być ściśle restrykcyjna i pełna wyrzeczeń. Wystarczy samokontrola i zdrowy rozsądek, aby mimo choroby, móc czerpać prawdziwą przyjemność z codziennie spożywanych posiłków. Komponując dania należy pamiętać, aby były zbilansowane i zdrowe (najlepiej oparte na owocach i warzywach pochodzących z upraw ekologicznych). Pomidor, ogórek, papryka, cebula, rzodkiewka, seler naciowy i sałaty, to warzywa, które powinny na stałe zagościć w codziennym menu cukrzyka. Osoby chorujące na to schorzenie, powinny wybierać chude gatunki mięs i tłuste ryby morskie (np. łososia, śledzia, makrelę), które najlepiej jest gotować na parze lub dusić. Najkorzystniejsze dla zdrowia są oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Ważnym nawykiem, jaki powinny u siebie wypracować osoby z cukrzycą typu 2, jest picie wody niegazowanej z niską zawartością sodu oraz herbat ziołowych i owocowych bez słodzenia. Gotowe nektary i napoje, warto zamienić, na domowej roboty soki warzywno-owocowe, które są znacznie zdrowsze i pozbawione nadmiaru cukru, sztucznych barwników, czy konserwantów. Warto wspomnieć, że pacjenci z prawidłową wagą, mogą dziennie spożyć nie więcej 15 g cukrów prostych.
Centrum Medyczne Synexus prowadzi bezpłatne badania i konsultacje z lekarzem m.in. dla pacjentów z cukrzycą typu 2. oraz powikłaniami natury kardiologicznej (udar, zawał serca czy miażdżyca). Oferujemy darmowe pakiety badań krwi takie jak lipidogram, kreatynina, morfologia, glukoza oraz badanie wątroby za pomocą nowoczesnego, nieinwazyjnego urządzenia FibroScan®. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą stroną internetową, gdzie znajdą Państwo szczegóły na temat badań i konsultacji ze specjalistą.
Lek. Michał Dąbrowski