Jak rzucić palenie papierosów? Porady dla osób chcących pożegnać się z nałogiem
Papierosy pali niemal 1/3 Polaków, bez wątpienia to niepokojące dane. Nikotyna ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób – to fakt. Wiele osób będących w szponach tego szkodliwego nałogu, które są gotowe na zmiany – zastanawia się, jak rzucić palenie. Jakie są główne korzyści z odstawienia nikotyny dla organizmu i co zrobić, aby nie powrócić do palenia papierosów?
Zalety rzucenia palenia – dlaczego warto?
Zanim wyjaśnimy, jak rzucić palenie papierosów i odzyskać kontrolę nad swoim życiem, warto wspomnieć o podstawowych korzyściach zdrowotnych, jakie czekają na osoby, które zdecydują się na ten krok. Oto konkretne argumenty, które przemawiają za zerwaniem z nałogiem:
- rzucanie palenia wydłuża życie – w związku z nałogowym paleniem papierosów, co roku przedwcześnie umiera około 60-70 tysięcy Polaków. Liczne badania wykazują, że wieloletni palacze żyją 10-20 lat krócej, niż osoby, które są wolne od tego rodzaju używek,
- całkowita eliminacja tytoniu z życia jest korzystna również dla bliskich, którzy są narażeni na wdychanie dymu tytoniowego i bycie biernymi palaczami,
- zaprzestanie palenia sprawia, że rozszerzają się oskrzela – pojemność płuc ulega zwiększeniu, wzrasta poziom energii, łatwiej się oddycha, znika też problem z sapaniem i kaszlem,
- odstawienie papierosów poprawia krążenie krwi i płodność,
- niedostarczanie organizmowi nikotyny powoduje, że były palacz intensywniej odczuwa smaki i zapachy,
- rok od rzucenia palenia ryzyko zawału serca zmniejsza się o 50%.
Inne zalety zerwania z nałogiem to mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy, świeższy oddech, ładniejsza cera o zdrowym kolorycie i brak nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu tytoniu. Jak rzucić palenie, by móc cieszyć się tymi wszystkimi korzyściami?
Odstawienie papierosów – objawy
Chcąc zerwać z nałogiem, jakim jest palenie papierosów, należy liczyć się z wystąpieniem tzw. zespołu odstawiennego, który manifestuje się w następujący sposób:
- zaparcia,
- nadpobudliwość,
- drażliwość,
- frustracja,
- ból głowy,
- zwiększone łaknienie,
- nadmierna potliwość,
- ślinotok,
- kaszel (odkrztuszanie z flegmą),
- obniżony nastrój,
- problemy z koncentracją,
- silne pragnienie nikotyny.
Brak nikotyny to duży szok dla organizmu, który nie otrzymał spodziewanej dawki substancji. Głód nikotynowy bywa tak męczący, że wiele osób ponownie sięga po papierosa. Na szczęście po kilku, kilkunastu dniach wspomniane symptomy stają się mniej intensywne.
Silne właściwości uzależniające tytoniu sprawiają, że wielu palaczom nie udaje się wygrać walki z nałogiem. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować nowych sposobów. Jak rzucić palenie papierosów raz na zawsze?
Jak rzucić palenie papierosów? Najlepsze metody rzucania palenia
Do jednych z najbardziej skutecznych metod rzucenia palenia papierosów można zaliczyć:
- pozbycie się paczek papierosów, zapalniczek, zapałek, popielniczek. Na początku warto wyrzucić wszystkie akcesoria związane z tytoniowym nałogiem. Warto wyprać ubrania, wyczyścić tapicerkę samochodową przesiąknięte nikotynową wonią i wywietrzyć mieszkanie, aby pozbyć się całkowicie zapachu papierosów.
- poinformowanie otoczenia o zerwaniu z nałogiem. Warto powiedzieć rodzinie i przyjaciołom o rzuceniu palenia tytoniu. Działa tutaj pewien czynniki psychologiczny. Publiczna deklaracja wpływa pozytywnie na motywację i sprawia, że chcemy dotrzymać obietnicy, aby wyjść na słowne osoby o silnym charakterze. Świadomość, wsparcie i zrozumienie bliskich są bardzo ważne.
- unikanie innych palaczy. Podczas odwyku warto unikać osób, które są nałogowymi palaczami, aby niepotrzebnie nie wystawiać się na pokusę i podtrzymać wysoki poziom motywacji. Dobrym krokiem będzie też nieodwiedzanie miejsc, w których paliliśmy.
- wizytę w poradni antynikotynowej. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie zerwać z nałogiem, powinny skorzystać z pomocy specjalistów (lekarza, psychologa, terapeuty uzależnień). Tabletki, plastry, gumy do żucia to elementy nikotynowej terapii zastępczej, które niejednokrotnie ułatwiają wytrwanie w abstynencji. Warto zadzwonić też do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: +48 801 108 108, otrzymamy tam wsparcie i wskazówki, jak rzucić palenie.
- zdrowe przekąski i „zamienniki”. Jak rzucić palenie, gdy odczuwamy silną potrzebę sięgnięcia po papierosa i nie wiemy, co zrobić z rękoma? Warto w takich chwilach włożyć do ust słomkę, wykałaczkę lub spożywać zdrowe przekąski, takie jak pestki dyni czy słonecznika. Niektórzy palacze w kryzysowych momentach sięgają po piłeczkę antystresową lub długopis.
Dieta przy rzucaniu palenia tytoniu – jak nie przytyć?
Znaczna część osób, która chce przestać palić papierosy, obawia się drastycznego wzrostu wagi (zwłaszcza kobiety), gdyż przyrost masy ciała dotyka wielu byłych palaczy – statystycznie w pierwszym roku abstynencji to około 5 kg więcej. Jak rzucić palenie i nie przytyć? Warto ustalić z dietetykiem plan żywienia i na bieżąco monitorować masę ciała (wskazane jest 4-5 posiłków spożywanych o stałych porach – wpłynie to pozytywnie na przemianę materii). Nie można zapominać też o nawadnianiu organizmu, dostarczając mu minimum 2 l płynów dziennie. W uniknięciu znacznego przytycia może pomóc też wprowadzenie do codziennej rutyny ćwiczeń fizycznych, warto zacząć choćby od 30-minutowych spacerów.
Nie istnieje żaden magiczny i łatwy sposób na to, jak rzucić palenie – istotną rolę odgrywa nastawienie i motywacja wewnętrzna. Najpopularniejsze odtytoniowe choroby to astma, miażdżyca, nadciśnienie, nowotwory płuc, POChP – chcąc ich uniknąć, by móc cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją, warto odstawić nikotynę. Pamiętajmy, nigdy nie jest za późno na zerwanie z tym niezwykle szkodliwym nałogiem!
Obecnie nasze nowoczesne, doskonale wyposażone Centrum Medyczne Synexus prowadzi całkowicie bezpłatne, specjalistyczne konsultacje lekarskie dla pacjentów, u których zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), pozwalają poznać nowe możliwości terapeutyczne i zwiększają szansę na poprawę zdrowia chorego. Wszystkie szczegóły dotyczące konsultacji i oferowanych badań są dostępne na naszej stronie internetowej.
lek. Michał Dąbrowski