Cukrzyca typu II
Cukrzyca typu 2 występuje, gdy nie jest możliwe wyprodukowanie dostatecznej ilości insuliny lub dostateczne obniżenie poziomu cukru we krwi. Leczenie cukrzycy typu 2 obejmuje głównie zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i przyjmowanie leków. 95 proc. przypadków to cukrzyca typu 2, której da się zapobiegać, a nawet odwracać jej skutki. Otyli są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2. Warto utrzymywać obwód talii poniżej 94 cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet.
Leczenie cukrzycy typu 2
Choć cukrzyca kojarzy się z cukrem, w rzeczywistości niekoniecznie ci, którzy jedzą dużo słodyczy, są najbardziej narażeni na cukrzycę. Wpływ może mieć otyłość czy geny. Podobnie dieta cukrzycowa bogata w gluten nie ma żadnego wpływu na cukrzycę typu 2, chyba że chory ma jego nietolerancję.
Leczenie cukrzycy typu 2 przebiega wieloetapowo. Pierwszym etapem zazwyczaj jest zmiana stylu życia, szczególnie przy niewłaściwej diecie czy otyłości. Następnie podawane są leki obniżające glikemię na czczo. Następnie następuje połączone podawanie dwóch leków doustnych. Później do leczenia wprowadzana jest insulina. Początkowo podawana np. tylko wieczorem, w późniejszym okresie często aplikowana jest podobnie, jak w przypadku chorych na cukrzycę typu 1. Zazwyczaj podawanie insuliny jest połączone z wcześniej wymienionymi metodami.